Strona główna Liberalizm - historia walki o wolność - e-book

Liberalizm - historia walki o wolność - e-book

Parametry

  • Format: EPUB, MOBI, PDF
  • ISBN: 978-83-972206-2-1
  • Strony: ok. 450

Opis

Kup Liberalizm - historia walki o wolność w przedsprzedaży! Premiera w na początku 2025 roku!

 

Mimo nieustannej krytyki, liberalizm jest dziś dominującą ideologią polityczną na szeroko pojętym Zachodzie (kraje NATO, ANZUS oraz w znacznym stopniu także Japonia, Korea Południowa, a w mniejszym stopniu Indie), ponieważ jest jedyną działającą doktryną wolnościową.

 

Każde wolnościowe tendencje potrzebują podłoża w postaci indywidualizmu, który nie wyklucza współpracy, ale czyni ją mniej domyślną, a bardziej warunkową. Aby mógł powstać ład liberalny, potrzebne są dwa podstawowe składniki: solidna dawka indywidualizmu oraz zaufanie do ludzkiego rozumu.

 

Przez większość dziejów ludzkości ogromna większość była traktowana podle przez liderów politycznych, religijnych czy klanowych. Do lat siedemdziesiątych XVI wieku w zasadzie wszyscy ludzie na ziemi byli nikim poza garstką szlachty i czasem kupców.

 

Dopiero szesnastowieczni Holendrzy uświadomili sobie, że ich kraj, jako ośrodek handlu morskiego, zawsze będzie kłębowiskiem rozmaitych idei religijnych. Dlatego katoliccy arystokraci niderlandzcy i protestanccy kupcy niderlandzcy sprzeciwili się Hiszpanom w imię tolerancji i godnego życia.

 

Obecnie jesteśmy świadkami sojuszu tyranów (Chiny, Rosja, Iran itd.) przeciw wolności. Wielu ludzi znudzonych wolnością lub jej niepojmujących powie wam, że cały świat wkrótce zamieni się w Moskwę, Pekin czy Teheran. Jednak wiele wskazuje, że będzie odwrotnie i już niedługo zobaczymy triumf wizji Francisa Fukuyamy, który ze swoim końcem historii pomylił się jedynie o dwie dekady. Bardzo możliwe, że kłamliwi moskiewscy czy pekińscy tyrani wydali swój ostatni bój przeciw ludzkiej godności i przyzwoitości. W tym kontekście tym bardziej warto zobaczyć, jak przez wieki wąski strumień liberalizmu przemienił się w rwącą rzekę.

 

CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEJ KSIĄŻKI?

 

  • jak niewiele wolności miał zwykły człowiek w kulturach starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych
  • o tym, czemu liberalizm powstał w Holandii, a nie gdzieś indziej, dlaczego Polakom i nie tylko im anarchia myli się z wolnością, i dlaczego w Rosji i Chinach liberalizm przegrał i (na razie) przegrywa
  • dlaczego tak wielu ludzi próbowało i próbuje okroić ambitną humanistyczną ideologię społeczną, jaką jest liberalizm, do samej tylko idei wolnego rynku czy antybiurokratyzmu
  • dlaczego spinozjańsko-monteskiuszowski liberalizm kontynentalny (holendersko-francuski) jest pełniejszy i bliższy oryginałowi niż „szufladkowy” purytańsko-wiktoriański Locke’a i Actona
  • z jakiego powodu ultrakonserwatyści tak bardzo mocno i instynktownie nienawidzą akurat Holandii, Szwecji i Francji
  • przyczyn rewolucji amerykańskiej (1776-1783) nie da się porównać z francuską (1789-1799)
  • w jaki sposób, przyzwyczajeni do bycia opozycją humanitarną, liberałowie uczyli się rządzić, gdy wygrali np. w Anglii (1689) czy Francji (1830)
  • dlaczego operację Allied Force, przeprowadzoną przez NATO przeciwko Serbom w roku 1999, nazywa się „wojną liberałów”
  • co było przyczyną, trwającego w latach 2003-2022 (już zakończonego) ideologicznego rozłamu między Anglosasami a „Karolingami” (Francja, Niemcy, Italia, Beneluks)

Dostawa

Sposób dostawy: Koszt dostawy:
Wysyłka elektroniczna 0,00 zł

Cena

50,00 zł

Liczba sztuk

Dostawa od 0,00 zł


Zapytaj o produkt

Cena

50,00 zł

Liczba sztuk

Dostawa od 0,00 zł


Zapytaj o produkt